En Yaygın Yedi Neden Tuvalet Tıkanıklığını Gideriyor

En Yaygın Yedi Neden Tuvalet Tıkanıklığını Gideriyor

Ev sahipleri için en yaygın baş ağrılarından biri tıkalı tuvaletlerdir . Mutfağınızdaki veya banyonuzdaki su doğru şekilde akmadığında, bu büyük bir hayal kırıklığı olabilir. Bakteri birikmesine ve kaçınmak istediğiniz kötü bir kokuya neden olabilirler. Yine de tıkalı kanalizasyonlar, korozyon, su baskını ve kanalizasyon

yedeklemesi gibi daha ciddi sorunlara da neden olabilir. Bunların hepsi pahalı onarımlara yol açabilir. Bununla birlikte, tıkalı bir tahliyeyi önlemek için yapabileceğiniz şeyler var. Her şey drenajların tıkanmasının en yaygın nedenlerini bilmekle başlar.Tıkalı Tuvalet Açma

en-yaygin-yedi-neden-tuvalet-tikanikligini-gideriyor
Tuvalet Tıkanıklığı Açmak İçin Alternatif Yöntemler

Tuvalet Tıkanmalarının En Yaygın Nedenleri

Tıkalı drenajlar büyük bir güçlük olabilir, ancak aynı zamanda kolayca önlenebilirler. Giderinize ne gittiğine biraz dikkat ve özen göstererek, tıkanmış tahliye ikilemlerini önleyebilirsiniz. İşte mutfağınızın veya banyonuzun giderlerinin tıkanmasının en yaygın nedenleri:

 1. Saç. Saçlarınız tıkalı kanalizasyona neden olan ana suçlulardan biridir. Bunun nedeni, genellikle kanalınızdan akan diğer yapışkan maddelerle birleşmesidir. Daha sonra tıkanmaya neden olabilir ve suyun düzgün bir şekilde boşaltılmasını önleyebilir.
 2. Sabun. Çoğu sabunun yağ veya gres ile yapıldığını biliyor muydunuz? Bu malzemeler su mineralleri ile birleşip küvetinizde ve kanallarınızda biriktiğinde buna sabun pisliği denir. Bu çirkin madde, kanalizasyonun tıkanmasına büyük katkıda bulunabilir.
 3. Kir. Banyonuzu genellikle kiri temizleyebileceğiniz bir yer olarak düşünseniz de, bu malzemenin borularınıza girmesine izin vermek uzun vadede büyük sorunlara yol açabilir. Borularınızın farklı bölgelerinde kir birikerek tıkanmalara neden olabilir. Tıkalı kanalizasyonların diğer bazı nedenleriyle temas ettiklerinde, daha da büyük bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 4. Gıda. Kanalı yıkayan küçük yiyecek parçacıkları ciddi tıkanmalara neden olabilir. Esasen, hiçbir yiyecek kanalizasyona gitmemelidir. Kaçınılması gereken diğer maddeler arasında yağ ve gres bulunur. Bu şeyler genellikle büyük bir tıkanıklık oluşturmak için bir araya gelebilir.
 5. Küçük nesneler veya oyuncaklar. Banyo zamanı, çocukların oynayabileceği en yaratıcı zamanlardan biri olabilir. Ancak banyoya yanlarında getirdikleri minik oyuncaklar bazen kanalizasyona doğru yollarını bulabilirler. Sorun, borulara takılıp yedeklemeye neden olduklarında ortaya çıkar. Giderinize düşen küçük nesneler potansiyel olarak tıkanmalara neden olabilir. Ciddi bir sorun haline gelmeden önce ilgilenmesi için profesyonel bir tesisatçı çağırmak en iyisidir.
 6. Tuvalet kağıdı. Yıkanması en güvenli şeylerden biri olmasına rağmen, çok fazlası sisteminizde tıkanmaya neden olabilir. Tuvalet kağıdını tutumlu ve yalnızca tasarlandığı amaç için kullanmaya çalışın. Dökülen bir şeyi temizlemek veya makyajı silmek için tuvalet kağıdı kullanıyorsanız, sifonu çekmek yerine çöp kutusuna atın.
 7. Sert su. Mineral birikmesi borularınıza zarar verebilir ve ayrıca kanalizasyonun tıkanmasına neden olabilir. Bunun evinizde bir sorun olabileceğini düşünüyorsanız, suyunuzu test ettirin. Giderlerinizde neden olabileceği sorunu ortadan kaldırabilecek sert su tedavileri vardır.

Tuvalet Tıkanıklıklarının Önlenmesi

Tıkalı kanalizasyonların en yaygın nedenlerinin farkına vardığınızda, bir çözüm bulmak daha kolaydır. Bu maddelerin borularınızdan uygun bakım ve bakıma geçmesini önlemekten başlayarak, eviniz esasen tıkanmaz hale gelebilir.

 1. Kılları toplamadan önce kıstırın. Piyasada saçlarınızı boşaltmadan önce hapsedebileceğiniz çeşitli ürünler vardır. Sık sık temizlediğinizden emin olun ve tıkalı kanalizasyona neden olan ana sorunlardan birini ortadan kaldıracaksınız.
 2. Sabunu bırak. Çoğu sabunun su mineralleri ile karıştırıldığında ortaya çıkardığı sorunlar nedeniyle, kullanmaktan kaçınmanız borularınız için en iyisidir. Giderlerinizi tıkayan sabunla ilgili gelecekte sorun yaşamadığınızdan emin olmak için, mevcut birikintileri gidermek üzere borularınızı basınçlı temizlemesi için bir tesisatçı çağırın.
 3. Kirleri çöpe at. Sizden veya giysilerinizden herhangi bir kiri temizlemeden önce, fazlalıkları silkelemeye çalışın. Bu, borularınızda çok fazla kir birikmesini ve tıkanmaya neden olmasını önlemeye yardımcı olabilir.
 4. Organik gübre. Mutfağınızın lavabosunun yanında, içine yiyecek koyabileceğiniz bir kompost kutusu bulundurun, böylece lavaboda yıkanıp tıkanmaya neden olmaz. Yağ için kağıt havlu kullanın ve yağın lavabodan aşağı akmasına izin vermek yerine kompost kutusuna atın.
 5. Neyi yıkadığınız konusunda dikkatli olun. Tuvaletinize sifonu çekmeniz gereken tek şey tuvalet kağıdı ve insan atıklarıdır. Başka herhangi bir şey sizi tıkanma riskine sokar.
 6. Kanal temizleyicilerden kaçının. Mükemmel bir çözüm gibi görünebilir, borularınızı bazı güçlü kimyasallarla yıkayın ve tıkanma sorununu çözdünüz. Ne yazık ki, bu kimyasallar çözdüklerinden daha fazla soruna neden olacak kadar güçlüdür. Aşındırıcı maddeler borularınıza, bağlantı contalarına ve kalafatlamaya zarar vermeye başlayabilir ve bu da esasen daha da pahalı bir onarım faturasına yol açar. Tıkalı tahliye sorununuzu çözmenize yardımcı olması için profesyonel bir tesisatçı ile iletişime geçmek her zaman en iyisidir .

Sonuç

Tıkalı kanalizasyonlar, ev sahipleri için büyük bir baş ağrısı olabilir. Yaygın tıkanma tehlikelerinin farkında olmak ve kanalizasyonlarınızı boş tutmak için önlemler almak, bu sorunları ve bunlarla birlikte gelen pahalı onarımları önlemenize yardımcı olabilir.

Banyonuzdaki ve mutfağınızdaki suyun düzgün akmamasının sinir bozucu olabileceğini biliyoruz. Borularınız tıkanırsa, bu aynı zamanda korozyon, su baskını ve kanalizasyon yedeklemesi gibi daha ciddi sorunların riskini artırır.

Bir önceki yazımız olan Tuvalet Tıkanıklığını Açmak İçin Farklı Yöntemler başlıklı makalemizde tıkanmış tuvalet çözümleri, tuvalet açma ve tuvalet tıkanıklığı açma hakkında bilgiler verilmektedir.

Tuvalet Tıkanıklığı Açma
Tuvalet Tıkanıklığı Açma
Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Su Tesisatçısı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Tesisatçı Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Beylikdüzü Su Kaçağı Tespiti Beylikdüzü Su Kaçağı Bulma Beylikdüzü Su Kaçağı Bulma Beylikdüzü Su Kaçağı Bulma Beylikdüzü Su Kaçağı Bulma Beylikdüzü Tıkanıklık Açma Beylikdüzü Tıkanıklık Açma Beylikdüzü Tıkanıklık Açma Su Kaçağı Tespiti Beylikdüzü Lavabo Tıkanıklığı Açma Beylikdüzü Lavabo Tıkanıklığı Açma Beylikdüzü Lavabo Tıkanıklığı Açma Beylikdüzü Lavabo Tıkanıklığı Açma Beylikdüzü Lavabo Tıkanıklığı Açma Beylikdüzü Tuvalet Tıkanıklığı Açma Beylikdüzü Tuvalet Tıkanıklığı Açma Beylikdüzü Tuvalet Tıkanıklığı Açma